Архів за 2024

Європейський та Всесвітній тиждень імунізації

Щорічно в останній тиждень квітня в Європейському регіоні Всесвітня організація охорони здоров’я проводить Європейський тиждень імунізації, спрямований на підвищення обізнаності населення щодо важливості імунізації для профілактики захворювань та захисту життя. Кампанія 2024 року (24.04.2024 по 30.04.2024) націлена на привернення уваги широкого загалу до важливості своєчасної планової вакцинації, а також необхідності продовжувати вакцинацію проти COVID-19, особливо серед уразливих груп населення.

Імунізація є показовим прикладом успішної діяльності в галузі глобальної охорони здоров’я, що дозволяє щорічно рятувати мільйони людських життів. В даний час використовуються вакцини для профілактики більш ніж 20 небезпечних для життя хвороб, внаслідок чого імунізація дозволяє щорічно запобігати 3,5 мільйонам випадків смерті від таких хвороб, як дифтерія, правець, кашлюк, грип та кір. Разом з тим, незважаючи на величезний прогрес, охоплення вакцинацією у світі останніми роками залишається на одному рівні, а в 2020 р. навіть знизилося вперше за десятиліття.

Відносно швидка розробка та початок застосування вакцин проти СOVID-19 підняла нову хвилю руху антивакцинаторів, які через соціальні мережі активно розповсюджували інформацію щодо неефективності та небезпеки використання розроблених вакцин. В той же час, позиція більшості розвинених країн стосовно вакцинації полягає в необхідності розвивати та вдосконалювати виробництво якісних вакцин та заохочувати їх застосування, оскільки, з точки зору сучасної наукової медицини, ризик ускладнень від вакцинації значно менший за ризик важких ускладнень від «керованих» інфекції.

Для забезпечення епідемічного благополуччя рівень охоплення населення плановою імунізацією в регіоні має становити не менше 90%, а серед дітей – понад 95%. Недостатній рівень вакцинації неминуче приводить до підвищення захворюваності в популяції на інфекційні хвороби, які небезпечні розвитком важких ускладнень та можуть призвести до інвалідності або смерті.

Нижче приведені захворювання, від яких існують ефективні та безпечні вакцини, але, за відсутності імунітету можуть викликати наступні ускладнення:

– Поліомієліт загрожує стійким довічним паралічем деяких груп м’язів. У важких випадках параліч поширюється на дихальну мускулатуру, що призводить до смерті хворого.

– Наслідком кору може бути ураження центральної нервової системи (коровий енцефаліт), дихальної системи (ларингіт, круп (стеноз гортані), трахеобронхіт, первинна корова пневмонія, вторинна бактеріальна пневмонія).

– При дифтерії, крім важкої інтоксикації, можливий розвиток крупа – перекриття дихальних шляхів дифтерійною плівкою і набряком, особливо у дітей. Дифтерія небезпечна розвитком тяжких ускладнень, таких як: міокардит (ураження м’язової оболонки серця), який нерідко спричиняє смерть хворих тяжкою формою дифтерії; ураження нервової системи проявляється центральними і периферичними паралічами.

– При епідемічному паротиті запальний процес, крім слинних залоз, може поширюватися і на інші залози: підшлункову, передміхурову, жіночі статеві, слізні, щитовидну. Крім того, можуть виникнути ускладнення з боку центральної нервової системи – серозний менінгіт, менінгоенцефаліт.

– Гепатит В при відсутності імунізації може привести до цирозу і раку печінки. Імовірність того, що вірусна інфекція гепатиту В стане хронічною, залежить від віку, в якому людина її набуває. Так, хронічні інфекції у дітей першого року життя розвиваються в 80-90%, у дітей до 6 років – в 30-50%, у дорослих в 10% випадків. Серед дорослих, інфікованих в дитинстві, 15-25% вмирають від пов’язаних з гепатитом В раку або цирозу печінки.

– Інфікування краснухою під час вагітності небезпечно вродженими органічними ураженнями плода.

– Відсутність щеплення від правця може привести до смерті навіть при незначній травмі.

– У нещеплених проти туберкульозної інфекції в десятки разів підвищується ризик захворювання на туберкульоз у важкій формі з численними ускладненнями, що приводить до інвалідності.

До Календаря профілактичних щеплень України внесено 10 обов’язкових щеплень проти дифтерії, коклюшу, правця, туберкульозу, гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту. Крім обов’язкових, батьки можуть прищепити дитину від вітряної віспи, гепатиту А, грипу, менінгококової, ротавірусної, пневмококової інфекції, вірусу папіломи людини. Для проведення щеплень, які не є обов’язковими, придбання вакцин проводиться за рахунок батьківських коштів, а тоді як обов’язкові проводяться безкоштовно.

Рубрика: Медики радять  Відгуки закриті

Харчування дітей від 1 до 3 років

З  1 до 2,5 року в дитини прорізується 12 зубів.

[singlepic id=85 w=320 h=240 float=right]

Дітям раннього віку рекомендується режим харчування з чотириразовим прийманням їжі і чотиригодинним інтервалом між ними. Найліпшим часом для прийняття їжі є такий: Сніданок – 8.00 – 8.30, Обід – 12.00 – 12.30, Підвечірок – 16.00, Вечеря – 19.00 – 19.30.
Рекомендований набір продуктів для дітей віком від 1 до 3 років:
хліб пшеничний, житній, борошно пшеничне, крупи, макаронні вироби, картопля, овочі різні, фрукти свіжі, сухі, кондитерські вироби, цукор, яйце, молоко, сир, м’ясо, риба, сметана, сіль, чай, кавовий напій.
Їжу потрібно правильно розподіляти за енергетичною цінністю та кількістю в окремі прийоми.
В меню для дітей цього віку необхідно використовувати продукти тваринного походження (молоко, м’ясо, риба, яйця) і різноманітні продукти рослинного походження (олія – соняшникова, соєва, кукурудзяна; крупи – гречана, вівсяна, перлова, пшоно, горох, квасоля; листяні овочі, коренеплоди, зелень, фрукти і ягоди, особливо вишні, абрикоси, сливи, горобина, яблука, персики, шипшина, смородина, чорниці, а також кавуни). Іноді доцільно давати до страв часник, земну цибулю, що мають бактерицидну і протизапальну дію . необхідно давати дітям фруктові та овочеві консерви, призначені спеціально для дитячого харчування, особливо в осінньо-зимовий період.

Їжа для дітей від 1 до 3 років має бути подрібненою. Страви мають бути м’які, кашкоподібні, у вигляді пюре, суфле, у вигляді тюфтельок, парових котлет, протертих чи дрібно нарізаних фруктів і овочів. Підготовка їжі має бути такою, як для дітей старшого віку.

Зразок меню для дітей віком від 1 до 1,5 років:

Сніданок:

  1. Каша будь-яка (200 г), вермішель з молоком + омлет (150/50) або пюре картопляне з паштетом з оселедця (150/50).
  2. Кава-сурогат, тобто не справжня, а “злакова”, або чай з молоком і цукром (150г).
  3. Хліб пшеничний з маслом і сиром (15/5/5).

Обід:

  1. Борщ вегетаріанський або на м’ясному бульйоні, або суп-пюре овочеве на м’ясному бульйоні.
  2. М’ясне пюре, м’ясо мелене, суфле м’ясне (100 г), кнелі або суфле рибне, або фрикадельки з овочевим гарніром (50/100).
  3. Сік, фруктовий напій або настій шипшини (100 мл).
  4. Хліб пшеничний і житній (10/10).
  5. Кава (“злакова”)

Підвечірок:

  1. Кефір (150 г).
  2. Печиво, сухарики домашні, булочка (15 г).
  3. Яблуко чи інші фрукти (35 г).

Вечеря:

  1. Овочеве пюре, картопляна запіканка або каша гречана з молоком (120 г).
  2. Сир з молоком або кефіром (40/20).
  3. Хліб пшеничний (15 г).
  4. Кефір (додатковий (100 мл)).

[singlepic id=87 w=320 h=240 float=right]

Зразок меню для дітей віком від 1,5 до 3 років:

Сніданок:

  1. Каша будь-яка (200 г), запіканка або пудинг сирний із молочним соусом (100/60).
  2. Чай або кава-сурогат з молоком та цукром (150 г).
  3. Хліб пшеничний з маслом (30/3).

Обід:

  1. Салат овочевий (40 г).
  2. Борщ вегетаріанський; розсольник, зелений борщ, овочевий суп або суп-пюре на пісному бульйоні (150 г).
  3. Котлети парові, тефтелі, м’ясо мелене, запіканка з м’ясом або рибне суфле з гарніром (картопляне пюре, гречана каша, овочі тушковані) – 60/100 г.
  4. Сік фруктовий (50 г) або напій (100 г).
  5. Хліб пшеничний і житній (10/10 г).

Підвечірок:

  1. Кефір (150 г).
  2. Печиво (15 г), або здобна булочка (50 г), або пиріг з варенням (60 г).
  3. Яблуко (35 г) або інші фрукти.

Вечеря:

  1. Тефтелі рибні + картопляне пюре під соусом (70/13), або омлет з овочевою запіканкою (50/150), або каша гречана з молоком + тушкована з молоком морква (70 г), або м’ясо-овочева запіканка під соусом.
  2. Кефір (150 г).
  3. Хліб пшеничний (15 г), житній (10 г).

В проміжках між годуваннями не потрібно пропонувати дітям печиво, булочки, тим більше солодкі кондитерські вироби – це порушує ритмічність травних процесів, апетит, що несприятливо впливає на режим сну і активності дитини. Небажано давати також солодкі фруктові соки.

Питний режим

Для пиття між прийомом їжі дітям можна пропонувати свіжу кип’ячену охолоджену до кімнатної температури воду або неміцний чай без цукру з додаванням 1-1,5 чайної ложки лимонного соку (або шматочка лимона), що добре втамовує спрагу. Не рекомендують малюкам споживати газовану воду, а також такі напої як фанта, кока-кола, пепсі-кола.

Естетика харчування

Меню дитини необхідно урізноманітнити, щоб воно не повторювалося не тільки на протягом дня, але й тижня. Потрібно брати до уваги те, що в цьому віці діти стають більш уважними і розбірливими щодо зовнішнього оформлення страви, сервірування столу.

Малюк буде відмовлятися від одноманітної, неакуратно приготованої і несмачної їжі або споживати її без бажання. Такі страви можуть пригнічувати апетит дитини, в той час як смачно приготовлені й гарно прикрашені – стимулюють апетит, краще перетравлюються і засвоюються.

Рубрика: Консультації з харчування, Медики радять  Відгуки закриті

Колектив «Морської хвилі» займався благоустроєм дошкільного закладу та прибрав навколишню територію

В рамках проведення весняного місячника благоустрою, з метою озеленення та поліпшення санітарного стану території та прилеглої території закладу наші працівники  долучилися до проведення міського Дня благоустрою.

У закладі дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №43 «Морська хвиля» пройшов суботник з благоустрою території, поліпшення естетичного вигляду і експлуатаційного стану елементів благоустрою.

Метою суботника стало прибирання території закладу, а отже і частини території міста,  прилеглої до навчального закладу.

Як результат – побілені дерева і бордюри, приведені в порядок клумби  і газони,  висаджені кущі та висіяні квіти.

Завдання кожного з нас – берегти і примножувати красу рідного краю, щоб і нинішнє, і прийдешні покоління  могли  користуватися і насолоджуватися  дарами матінки-природи, жили в екологічно чистому регіоні.

 

Рубрика: Uncategorized  Відгуки закриті

Тематичні заняття до Дня космонавтики

12 квітня у закладі пройшли тематичні заняття  до Дня космонавтики  метою яких було формування у дошкільнят позитивної мотивації до пізнання і ставлення до світу. Вихователі ознайомили дітей  з моделлю Землі, дали  уявлення про космос і  професію космонавта, розвивали пізнавальні інтереси дітей.

З нагоди свята в закладі відкрилась виставка дитячих робіт на космічну тему.

День відкритих дверей в ЗДО №43 «Морська хвиля»

У закладі дошкільної освіти пройшов День відкритих дверей, на якому були присутні бажаючі ознайомитися з умовами освітнього процесу у «Морській хвилі».

Присутні гості разом з адміністрацією закладу  в особі завідувача Світлани Перетятько та вихователя-методиста Світлани Баранник відвідали групові осередки, ознайомившись з харчуванням дітей та проходженням освітнього процесу, де була інформативна бесіда про українські традиційні страви та страви європейської кухні  в меню дошкільного закладу.

Екскурсію по закладу продовжили до спортивної та музичної зали. Не оминули і харчоблок, який є основою забезпечення повноцінного збалансованого харчування. Саме тут гостям продемонстрували умови в яких готують їжу, провівши екскурсію холодним та гарячим цехами, показали в яких умовах зберігаються продукти харчування, акцентувавши увагу на якості та асортименті продуктів харчування та сировини, що надходить до закладу, дотриманні технології приготування страв, дотриманні санітарно-гігієнічних умов, наявності технологічного обладнання.

 Відвідали гості і пральню, побачили устаткування, що відповідає санітарно-гігієнічним стандартам, пральні машини  з різним навантаженням, дізналися про максимальну потребу в щоденному пранні білизни.

Практичний психолог Леся Ковальчук розповіла про організацію психологічної діяльності з дітьми раннього та передшкільного віку та супровід учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану, провівши з відвідувачами практичне заняття.

За тим відбувся огляд ігрових майданчиків та укриття, де були надані відповіді на всі запитання щодо організації життєдіяльності під час повітряних тривог.

За бажанням відвідувачі мали можливість залишитись на індивідуальні консультації спеціалістів та побачити втілення чотиритижневого меню під час прийому їжі дітьми в обідню та вечірню години.

Робота  закладу освіти у вечірні години була завершена творчими іграми.

Після проведення Дня відкритих дверей відвідувачі висловили свої позитивні враження.

Рубрика: Uncategorized  Відгуки закриті